De tre frimærkeklubber i Thy og på Mors har nu udsendt deres fælles program for første halvår af 2019.

Thisted Frimærkeklub, der er fra 1937, har sit første arrangement torsdag aften 3. januar i lokalerne i Kr. Koldsgade 1 i Thisted, og det er en såkaldt opstartauktion med start på forårslotteriet. To uger senere følger klubbens generalforsamling, og endnu to uger senere er der temaaften om varianter, hvor Kristian Borgholm fortæller, og der er en lille auktion over varianter.

Morsø Frimærkeklub, der har fejret sine første 30 år, mødes første gang i det ny år onsdag aften 9. januar i Støberisalen i Holgersgade 7 i Nykøbing til ”byt og banko”. To uger senere holder klubben sin generalforsamling, hvorefter der er klubauktion, og endnu to uger senere står der på programmet, at ”en kasse slagtes”.

Sydthy Frimærkeklub, der er fra 1977, mødes første gang torsdag aften 10. januar på Åbakken i Hurup under overskriften ”Endelig i gang igen”, og to uger senere følger så klubbens generalforsamling, og endnu to uger senere er der en temaaften om frimærker fra tyske kolonier.

Forårsprogrammet løber frem til og med april og maj.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...